Home


 
СКЛО

У виготовленні неону склодув грає ключову роль. Склодув - заняття, що поєднує ремесло і мистецтво, традицій у цій справі дуже багато, багато і суб'єктивного підходу кожного склодува до роботи. У них є власні секрети і методи, випробувані практикою. Наприклад, у Франції склодуви віддають перевагу боросилікатному склу і Пірексу. В Італії – свинцеве і безсвинцеве скло, в Північній Європі – содове скло. Єдиної думки нема, всі вважають використовуване скло кращим.  
Але кожне скло має свої недоліки й переваги. 

Скло для неону має особливі характеристики. Перш за все, в ньому не повинні накопичуватися внутрішні напруження, воно мусить мати механічну міцність і бути стійким до перепадів температури.

До неонових трубок припаюються електроди, тому скло повинно забезпечувати спай з металом. 

Скло можна спаювати, тільки при умові, що різниця їх коефіцієнтів розширення не перевищує 10%. Коефіцієнт розширення м'якого скла рівний 90-95, твердого – 30-32. Все м'яке скло можна спаювати між собою. Не можна спаювати пірекс і м'яке скло.

Кольорове скло специфічне, і не класифікується ні як боросилікатне, ні як безсвинцеве. Коефіцієнт розширення кольорового скла знаходиться між показниками розширення цих двох стекол. Даний коефіцієнт дістає визначальне значення при припайці скла до электрода. Наприклад, якщо спаюються тверде і м'яке скло, необхідно робити так, щоб при відпуску полум'я пальника попадало більше на тверде скло. Свинцеве скло, наприклад, м'якше, ніж безсвинцеве. Кольорове і безсвинцеве скло схожі за характеристиками. 

Для неонового виробництва трубки із безсвинцевого скла роблять широко відомі компанії- Tecnolux і Glostertube. Tecnolux виробляє всі типи скла, але в СНД поставляє тільки безсвинцеве, керуючись, як і компанії Philips і Osram екологічними принципами. Ця причина стала головною, оскільки свинець майже такий же токсичний, як и ртуть. Свинцеве скло містить майже 20% чистого свинцю. Проблеми починаються при нагріванні свинцевого скла, завжди відбувається випаровування. Виникають ускладнення и при утилізації відпрацьованих трубок.

Перевагою трубок із безсвинцевого скла є висока механічна міцність. Якщо дві зігнуті дугою трубки (одну із свинцевого стла, другу із безсвинцевого) вдарити одна по другій, розіб'ється свинцева. Безсвинцеве скло має коефіцієнт опорна 50% більший, ніж свинцеве. Якщо той же експеримент провести з прозорим склом і склом, покритим люмінофором, розіб'ється прозоре скло. Очевидно, що люмінофор підвишащує міцність скла. 

Безсвинцеве скло не чорніє при нагріванні. Можна сміливо збільшувати полум'я пальника, що помітно скорочує час обробки. Коли полум'я нагріває скло до певної температури, в ньому йд хімічна реакція оксиду свинцю, в результаті якої поглинається  кисень. Аналогічне може відбуватися і з кольоровим склом, серед елементів, що дають їм колір, є оксиди металів. У безсвинцевому склі нема оксидів металів, які би чорніли. В ньому є тільки метали, які не віддають кисень, що повністю виключає ефект почорнілого скла, навіть у руках недосвідченого склодува.

Але в роботі з безсвинцевим склом є і ряд проблем . Коли на це скло наноситься люмінофор, який потім нагрівається, відбувається обмін між молекулами скла і люмінофора, що приводить до змін характеристик скла, й іноді не в кращий бік.

Tecnolux розробив нові види люмінофора. В їх склад входять речовини, які дозволяють уникнути подібних проблем.

Слід відмітити, що всі трубки Tecnolux упаковані с обох боків поліетиленом. На спеціальному обладнанні трубки з одного і другого кінця запечатуються негерметичними поліетиленовими «ковпачками», які виконують дуже важливу функцію – вони перешкоджають проникненню пилу й інших забруднень всередину трубки при її довгочасному зберіганні. Цей процес автоматизований. Трубка нагрівається до 650С. При цьому згорають всі забруднення і мікроцелюлоза, з якою був змішаний люмінофор для рівномірного нанесення на трубку, після цього абсолютно чиста трубка запечатується. Якщо в такій упаковці трубка правильно зберігається на складі при температурі від - 60C до +50С і максимально допустимій вологості – до 70%, то може пролежати 10 років і більше без пошкоджень. Трубка запечатана не герметично, її упаковка служить лише для запобігання попаданню всередину забруднень і потоків повітря з пылом. Дуже важливо при зберіганні, щоб у атмосфері не було масел і органічних викидів (наприклад, автомобільних вихлопів).
Прозорі трубки не упаковуються, бо упаковка служить, перш за все, для захисту люмінофора, який сам по себі дуже сильно абсорбує чужорідні речовини. Звичайне ж скло дуже легко миється. Оскільки вода містить солі й мінерали, для промивки краще використовувати дистильовану воду, яка їх вимиває. Мити трубки можна в горизонтальному положенні або ж заливати воду вертикально, гори вниз. 

При експлуатації виробів із неону має місце таке явище, як втрата світлового потоку з часом. Це відбувається тому, що ртуть по-різному впливає на різні типи люмінофора. Температура навколишнього середовища також може мати вплив на світловий потік. Наприклад, при -15С світловий потік менший на 10%. Чим нижча температура, тим нижчий потік світла. 
В палітрі білих відтінків, компанія Tecnolux виробляє скляні трубки трьох типів:
- «Стандарт»
- «Трифосфор»
- «Спектра»

Трубки групи «стандарт» дешевші, ніж решта, і світловіддача у них невисока. Tecnolux спеціально ввів у виробництво ще дві групи – «спектра» і «трифосфор» - щоб збагатити гамму і покращити характеристики скла. В групі «спектра» розподіл світлового потоку схожий зі спектром сонячного свічення, втім, так же як і світловіддача. Трубки цієї серії краще використовувати при освітленні ресторанів, барів, магазинів, де дуже важлива роль освітлення, що не спотворює колір предметів. 

Це також питання маркетингу: «спектра» і «стандарт» знаходяться в одній ціновій категорії.
Трубки серії «трифосфор» відрізняються багатим спектром кольорів і високою світловіддачею. «Трифосфор» краще використовувати в приміщеннях,где важлива роль певного свічення. Наприклад, в супермаркетах.

Існують також кольори, неприємні для людського сприймання, їх небажано використовувати в магазинах або кафе, але при цьому вони добре підходять для освітлення на виробництві, в промислових цехах і т.д.

На схемі вказані кольори і поради по використанню трубок певного кольору в певних умовах. Така інформація дуже важлива для дизайнерів і проектувальників.

 

Область застосування Опис кольору свічення Номери на колориметричному трикутнику
Житлові приміщення, готелі, житлові зони Відтінок свічення схожий зі свіченням ламп розжарення, при цьому його світловіддача в 6 раз вища 4, 7, 31
Магазини одягу, магазини квітів, художні галереї, лікарні, профілакторії Світло дуже схоже з натуральним яскравим сонячним світлом, забезпечує натуральну гамму оточуючих кольорів 7
М'ясні лавки, гастрономія, вітрини з холодильними відділеннями Світло, червоної гамми, що покращує відтінки, прекрасно освітлює людей і продукти харчування (особливо м'ясо і гастрономічні вироби) не спотворюючи натурального кольору 6
Відкриті неонові вивіски   Аргон+ртуть, аргон+ртуть+свинцеве скло, чистий неон, 1, 2 3, 4, 5, 7, 8, 8N, 9, 10, 10N, 11, 11N, 12, 13, 14, 15, 16, 16U, 17, 17U, 20, 20U, 22, 23, 24, 25, 26UN, 27, 29b, 31,32, 35, 35U, 38, 38U,39, 44, 88, 99, 108, 107, 125, 126, 122, 117, 118N, 118UN, 175, 527,577
Ресторани і бари, булочні, продуктові магазини, супермаркети, установи і банки М'яке світло, широко використовується там, де треба створити комфортну обстановку з максимальною світловіддачею 4, 6, 7, 31
Світлові короби Великі й малі Аргон+ртуть, Аргон +ртуть+свинцеве скло, чистий неон, 5, 8, 8N, 9,10, 10N, 11, 11N, 12, 13, 14, 15, 16, 16U, 17, 17U, 20, 20U, 22, 23, 24, 25, 26UN, 27, 29b, 32, 35, 35U, 38U, 39, 99, 117, 118N, 118UN, 122, 527, 577
Cклади, механічні виробництва, зовнішнє освітлення Стандартні відтінки використовуються тільки в тому випадку, коли необхідна дуже висока світловіддача 2, 3, 25, 107, 125
Спецефекти Театри, кінотеатри, бари, ресторани, нічні клуби, дискотеки Аргон+ртуть, Аргон +ртуть+свинцеве скло, чистий неон, 5, 8, 8N, 9,10, 10N, 11, 11N, 12, 13, 14, 15, 16, 16U, 17, 17U, 20, 20U, 22, 23, 24, 26UN, 27, 29b, 32, 35, 35U, 38, 38U, 99, 117, 118N, 118UN, 122, 527, 577
Текстильні підприємства, графічні цехи, хутряні фабрики, виробництво одягу Відтінок світла холодний, з найвищою світловіддачею. Особливо добре підходить для освітлення графічних і текстильннх установ 3, 5
Установи і банки, школи, універмаги, магазини в цілому Відтінок даного кольору частіше всього використовується в комерційному секторі. Має високу світловіддачу 7, 25